Достапни линкови

logo-print

Меркел бара зајакнување на безбедноста во заштитата на податоците


Германската канцеларка Ангела Меркел повика на воведување на строги прописи во областа – заштита на податоци. Односите меѓу САД и ЕУ се нарушија откако во јавноста излегоа податоци дека американските разузнавачки служби ги шпионираат дел од високите европски политичари.
Меркел во интервју за германска телевизија изјави дека Германија ќе зазeме цврст став во дебатата која се води во ЕУ за оваа тема и дека ќе побара од Гугл и Фејсбук да ги почитува правилата и да соопштат кој од нив побарал да ги откријат податоците.
XS
SM
MD
LG