Достапни линкови

logo-print

Самарас ги поддржува кратења во државниот сектор


Грчкиот премиер Андонис Самарас ги поддржа кратењата во државниот сектор, нагласувајќи оти тие се неопходни со цел повторно да се придвижи економијата.
Во рамките на договорот на грчката Влада со меѓународните кредитори, предвидено е намалување на бројот на припадниците на обезбедувањето во училиштата, на вработени во локалната администрација, на наставничкиот кадар и на вработените во различни министерства. Можеби овие мерки се непријатни за некои луѓе, но за мене приоритет се невработените, чиј број изнесува 1,5 милиони и за кои никој не се грижи, изјави Самарас.
XS
SM
MD
LG