Достапни линкови

logo-print

Путин нареди масовна воена вежба во источниот дел на Русија


Рускиот претседател Владимир Путин нареди да се организира ненајавена воена вежба во источниот дел на Русија за проверка на воената подготвеност на безбедносните сили. Медиумите јавуваат дека ова е една од наголемите воени вежби кои деновиве се изведуваат од ваков вид во рускиот постсоветскиот период. Во воената вежба се вклучени поморските сили, единицата за ракетна одбрана, старетези, пешадиски и оклопни единици. Путин најавил дека е можно и самиот лично да учествува во воената вежба.
XS
SM
MD
LG