Достапни линкови

logo-print

Промена на власта по изборите во Бутан


Главната опозициска партија во Бутан доби мнозинство на парламентарните избори во земјата. Ова се резултатите кои денеска ги објави шефот на изборната комисија. Опозициската Народна демократска партија на изборите освои вкупно 32 пратенички места во Собрението кое брои вкупно 47- членови. Владеачката партија освои 15 пратенички места
XS
SM
MD
LG