Достапни линкови

logo-print

Нови судири на протестите во Истанбул


Турската полиција синоќа употреби водени топови за да ги растере демонстрантите кио се обидоа да влезат во паркот Гези и плоштадот Таксим.
Конкретен повод за синоќешните протести беа измените на законот, усвоени во средата во Парламентот, според кои беше одземено правото на Сојузот на коморите на турските инженери и архитекти да одобруваат градежни проекти. Според критичарите, мерката е обид да биде „казнето“ здружението, чии членови се спротивставија на плановите за реконструкција на паркот Гези.
Демонстрации против планирањето на реконструкција на паркот Гези, што започнаа на крајот на мај, прераснаа во масовни протести во јуни во цела Турција против владејачката происламистичка партија Партија на слободата и напредокот на премиерот Реџеп Таип Ердоган.
XS
SM
MD
LG