Достапни линкови

logo-print

Откриен нов извор на нафта во Украина


Украинската државна компанија за гас и нафта соопшти дека открила голем извор на нафта на украинска територија. Нафотхаз тврди дека станува збор за најголемиот извор во поселдниве 15 години, во кој има 12,8 милиони тони нафта. Фирмата работи на локацијата во регионот Полтава од 2011 година. Украинската влада се обидува да ја намали зависноста на земјата од руски енергенси.
XS
SM
MD
LG