Достапни линкови

logo-print

Сноуден бара средба со групите за човекови права


Поранешниот американски соработник на разузнавачките служби Едвард Сноуден ги покани групите за човекови права да се состанат со него на московскиот аеродром Шерметљево.
Сноуден, кој се бара од Вашингтон за илегално давање тајни документи на медиумите, се верува дека е престојува во транзитниот простор на Шерметљево каде на 23 јуни долета од Хонг Конг.
Трансперенси интернешнал, Амнести интернешенел, Хјуман рајтс воч, и неколку врвни руски групи се меѓу наводно поканетите.
Сноуден напиша писмо до новинската агенција Ројтерс во кое се наведува дека состанокот ќе биде затворен за медиумите, но дека сепак планира да разговара со новинарите.
Во писмото до групите за човекови права, пак, Сноуден напиша дека тој се соочува со "незаконска" кампања од страна на американските власти која се обидува да го спречи да ги искористи понудите за азил од страна на Венецуела, Боливија и Никарагва.
XS
SM
MD
LG