Достапни линкови

logo-print

Регистриран рекорден скок на американските берзи


Американската берза постигна рекорд откако Федералните Резерви на САД дадоа гаранции дека нејзините напори за зајакнување на економијата ќе продолжи. Индустриски индекс на Дау Џонс се покачи за 1 насто, додека индексот 500 на Стандард и Пурс се покачи за 1,3 проценти во однос на минатиот месец, кој исто така беше рекорден.
Станува збор за реакција на инвеститорите на продолжувањето на програмата на американската централна банка на програмата на купување обврзници, која според шефот на ФЕД Бен Бернанке, е потребна уште во некое време.
XS
SM
MD
LG