Достапни линкови

logo-print

Медведев на средба со украинскиот премиер


Рускиот премиер Дмитри Медведев

Рускиот премиер Дмитри Медведев

Рускиот премиер Дмитри Медведев денеска во Сочи ќе оствари средба со неговиот украински колега Микола Азаров. Руските медиуми јавија дека фокусот на разговорите ќе биде за енергетската соработка и природниот гас. Според нив, тие ќе разговараат за тоа дали Русија треба да испорачува природен гас за складирање во подземните објекти на Украина. Азаров изјави дека ќе инсистира гасот да биде испорачан на трошок на Газпром.
XS
SM
MD
LG