Достапни линкови

logo-print

Приведени 12 осомничени за воени злосторства во Хрватска


Хрватската полиција денеска во Осијек приведе 12 поранешни припадници на некогашната српска територијална одбрана и милиција во селото Трпиња, под обвинение за воени злосторства извршени во 1991 година. Уапсените се товарат за воени злосторства извршени врз 16-мина хрватски цивили, воени заробеници и ранети и болни лица. Претходно, српскиот Заеднички совет на Општина Вуковар соопшти дека полицијата утрово извршила претрес на неколку српски куќи во селото Трпиња кај Вуковар, при што привела 11 лица под сомнеж дека извршиле воени злосторства од средината на септември до крајот на ноември 1991 година.
XS
SM
MD
LG