Достапни линкови

logo-print

Караџиќ ќе одговара за геноцид, одлучи Хашкиот трибунал


Хашкиот трибунал ги возобнови обвиненијата за геноцид против лидерот на босанските Срби Радован Караџиќ, по жалба од обвинителството. На Караџиќ му се суди за геноцид во Сребреница, за прогон на муслимани и Хрвати ширум БиХ, тероризирање на населението во Сараево со кампања на артилериски и снајперски напади и земање заложници. Со денешната одлука на Трибуналот, се враќа едно од двете обвиненија за геноцид, за кое беше донесена одлободителна пресуда минатата година.
XS
SM
MD
LG