Достапни линкови

logo-print

Собир во Сребреница на 18 годишнината од масакрот


Десетици илјади луѓе се собраа во босанското село Сребреница за погребување на останките на 409 новоидентификувани жртви од масакрот во 1995 година. Денеска се одбележува 18 годинишнината од најмасовното убиство на европска територија по нацистичката ера. Телата се погребуваат на посебни гробишта по нивна ексхумацијата од масовните гробници. Пред 18 години силите на босанските Срби заклаа околу 8,000 босански муслимани мажи и момчиња. Телата на 5657 лица се идентификуваат со ДНК тестови.
XS
SM
MD
LG