Достапни линкови

logo-print

Иран гради тајна нуклеарка


Иранска опозициона група во егзил тврди дека во Иран се гради нова тајна нукеарна постројка. Според оваа група, се гради во тунели под планините во близина на градот Дамаванд, 70 километри северо-источно од Техеран. Местото постоело од 2006-та година, а со него управувал Мосен Факризадех, висок претставник на Иранската револуциоерна гарда, кој е одговорен за нуклеарните, биолошките и хемиските програми.
XS
SM
MD
LG