Достапни линкови

logo-print

Прв судски случај против сајбер криминал во Таџикистан


Тројца млади жители на Таџикистан се уапсени во првиот кривичен случај против хакери во земјата. Министерството за внатрешни работи соопшти дека осомничените се обвинети за упад во компјутерската мережа на компанијата Индиго – Таџикистан, која е керка компанија на шведскиот мобилен оператор Телиа Сонера. Властите велат дека хакерите украле информации од серверите со кои сакале да дизајнираат лажни сим картички. Штетата се проценува на 150.000 американски долари.
XS
SM
MD
LG