Достапни линкови

logo-print

Издаден налог за апсење на шефот на Муслиманското братство во Египет


Египетското јавно обвинителство наредило апсење на лидерот на исламистичкото движење Муслиманско братство, јавуваат медиумите, повикувајки се на извештаи на државните медиуми. Мохамед Бадие се товари за предизвикување на насилствата во Каиро во петокот во кои загинаа над 50 лица. Повеќемина од убиените се подржувачи на екс-претседателот. Муслиманското братство го нарече инцидентот масакар во изведба на војската, додека од армијата тврдат дека вооружени терористи пукале кон толпата која се движела кон воени бараки. Информацијата следи по одлуката на вршителот на премиерската функција за формирање на нов владин состав, по отстранувањето на исламистичкиот лидер Мухамед Морси.
XS
SM
MD
LG