Достапни линкови

logo-print

Авганистан демантира дека американците комплетно ќе се повлечат од земјата


Портпаролот на авганистанскиот претседател ги демантираше медиумските извештаи за експедитивно повлекување на сите американски војници од Авганистан до 2014 година. Текстот во „Њујорк Тајмс“, според Аимал Фаизи, е наменет за вршење притисок врз авганистанските власти. Според него, прашањето за повлекување на американските војници никогаш не било покренато на заедничките состаноци меѓу претставници од Вашингтон и Кабул.
XS
SM
MD
LG