Достапни линкови

logo-print

Европскиот суд против доживотната затворска казна


Европскиот суд за човекови права пресуди дека доживотната казна затвор без можност за ослободување претставува кршење на основните човекови права. Шеснаесетмина од панел седумнаесет судии во судот во Стралзбург одлучија дека на затворениците треба да им се даде можност за ослободување или шанса за ревизија на пресудите.
XS
SM
MD
LG