Достапни линкови

logo-print

Бан Ки Мун апелира на примирје во Сирија за време на Рамазан


Генералниот секретар на Обединетите Нации Бан Ки Мун апелираше до сите страни во конфликтот во Сирија да ги прекинат борбите и да прогласат примирје за време на месецот на Рамазан. Тој нагласува дека е потребно политичко решение за демократската иднина на Сирија и сите луѓе да жвеат мирно и достоинствено. Според проценките на Обединетите Нации, од март 2011-та, кога почнаа нередите во Сирија, досега загинале над 93 илјади луѓе.
XS
SM
MD
LG