Достапни линкови

logo-print

Паркот Гези во Истамбул отворен за јавноста


од протестите

од протестите

Паркот Гези во Истамбул, епицентарот на анти-владините протести во земјата, денеска повторно е пуштен во употреба, откако зелената површина на плоштадот Таксим беше опколена со кордон во изминативе три недели. Градоначалникот на Истамбул Авни Мутлу предупреди дека полицијата ќе реагира за растурање на било какви илегални собири во главниот град. Немирите во мај настанаа во знак на незадоволство од плановите за изградба на трговски центар на зелената површина. Демонстрациите брзо прераснаа во анти-владини протести.
XS
SM
MD
LG