Достапни линкови

logo-print

Расте бројот на загинати во Египет


Медиумите јавуваат дека бројот на загинати во судирот на демонстрантите во Египет со безбедносните сили се искачил на 51 лице. Службите за брза помош соопштија дека 430 лица биле повредени во денешните насилства во Каиро. Војската јави дека тројца припадници на вооружените сили загинале во инцидентот, додавајки дека немирите започнале откако терористичка група се обидела да се пробие во објектот на Републиканската гарда каде се верува дека е притворен соборениот исламистички претседател Мухамед Морси. Подржиувачите на екс-претседателот ја обвинуваат војската за насилствата кои резултираа со жртви.
XS
SM
MD
LG