Достапни линкови

logo-print

Осуммина убиени во бомбашки напади во Пакистан


Најмалку осум лица загинаа во бомбашки напади во пакистанската провинција Хубер Пахтунква. Властите соопштија дека шестмина загинале а најмалку 11 лица се повредени во напад на бомбаш самоубиец кој со моторот удрил во возило на про-владин локален водач. Во вториот инцидент загинале двајца полицајци кои се обидувале да деактивираат експлозивна направа. За сега никој нема превземено одговорност за нападите, но постојат сомненија дека талибанските милитанти стојат зад инцидентите.
XS
SM
MD
LG