Достапни линкови

logo-print

Најмалку 13 турски новинари повредени во саботата на Таксим


Најмалку 13 новинари беа повредени од полициски палки, пластични куршуми и солзавец од страна на турската полкиција при растурањето на саботните демонстрации на плоштадот Таксим во Истанбул, што наиде на силна осуда на Синдикатот на турските новинари.
Над 80 граѓани при тое беа притворени.
Синдикатот наведе дека и голем број од новинарите се принудени за време на митинзите и судирите да носат маски, поради употребата на солзавец од страна на полицијата за растурање на демонстрантите.
XS
SM
MD
LG