Достапни линкови

logo-print

Серија експлозии во ИндијаВо серија од помали експлозии повредени се двајца монаси во едно од најсветите места на будизмот, храмот на Бод Гаја во државата Бахар во источна Индија. Деветте експлозии сепак не го оштетија историскиот храм за кој се верува дека го содржи дрвото под кое Буда постигнал просветлување во 531 г п.н.е. Индиската влада експлозиите ги оквалификува како терористички напад. Засега никој не ја презема одговорноста за нападите.
XS
SM
MD
LG