Достапни линкови

logo-print

СЕ побара истрага за прекумерната употреба на полициска сила во текот на протестите во Турција


Комесарот за човекови права на Советот на Европа Нилс Муизниек зa време на денешната посета на Турција побара истрага за претераната употреба на полициска сила во текот на антивладиите протести во Турција минатиот месец.
Неговата посета следува по протестите против Владата на премиерот Реџеп Таип Ердоган во јуни кога околу 2,5 милиони луѓе излегоа на протести на улиците.
Четири луѓе загинаа и 8.000 беа повредени при насилното растурање на демонстрациите кои почнаа по протест во паркот Гези во Истанбул, но подоцна се претворија во национален протест против Владата.
XS
SM
MD
LG