Достапни линкови

logo-print

Бугарскиот претседател предлага предвремени избори


Бугарскиот претседател Росен Плевнелиев се заложи за одржување предвремени избори како единствен демократски излез од актуелната политичка криза во земјатаво услови на тринеделни антивладини протести. Конечната одлука за изборите ја носи Парламентот. Плевнелиев во телевизиско обраќање до јавноста изјави дека растечките тензии во Бугарија ќе придонесат за создавање на опасни поделби. Владата на премиерот Пламен Орешарски стапи на власт по предвремените избори на 12 мај, кои се одржани по оставката на тогашниот премиер Бојко Борисов. Протестите се организираа како реакција на именувањето на медиумскиот тајкун за шеф на безбедносната служба, кој во меѓувреме се повлече, но прераснаа во демонстрации против владата и политичарите.
XS
SM
MD
LG