Достапни линкови

logo-print

Донесени пресуди за инцидентите од втори март


Една година затвор за осуден во бегство, обвинет за палење на автобус за време на протестите од втори март на Бит пазар, пресуди Основниот суд Скопје. Други тројца обвинети се казнети со три, пет и осум месеци затворски казни а шестмина се пуштени на условно. Обвинението против тројца лица беше одбиено поради немање докази. Насилствата на втори март настанаа во текот на протестите на група која излезе да го подржи назначувањето на Талат Џафери за министер за одбрана.
XS
SM
MD
LG