Достапни линкови

logo-print

Обид за палење на ЛГБТИ центарот во Стара Чаршија


ЛГБТ Активисти во Скопје

ЛГБТ Активисти во Скопје

Непознати лица се обиделе да го запалат ЛГБТ центарот во Стара чаршија, јавуваат медиумите. Според извештаите, со бензин биле потпалени штиците на покривот. Станува збор за втор инцидент во врска со организацијата за подршка на сексуалните малцинства, откако пред 40 дена маскирани лица го нападнаа седиштето на невладината и повредија полицаец. Вчера претставници на дипломатскиот кор го посетија центарот и побараа расчистување на инцидентите. Тие повикаа на јавна осуда на насилството против мировните организации.
XS
SM
MD
LG