Достапни линкови

logo-print

Молдавскиот Уставен суд ја забрани хемиската кастрација


Уставниот суд на Молдавија

Уставниот суд на Молдавија

Уставниот суд во Молдавија ја забрани хемиската кастрација како казнена мерка за педофилите. Судот оцени дека таквата медицинска интервенција како казна е кршење на основните човекови права. Молдавскиот парламент лани го усвои законот со кој се предвидуваше хемиска кастрација за оние што сексуално злоставувале деца под 15 години. Образложението беше дека Молдавија се повеќе станува дестинација за меѓународен секс туризам. Досега 5 лица беа осудени на казна хемиска кастрација, но таа не беше извршена бидејки се чекаше одлуката на Уставниот суд.
XS
SM
MD
LG