Достапни линкови

Шариф: Односите меѓу Пакистан и Кина посладки од мед


Пекинг, 05.07.2013

Пекинг, 05.07.2013

Пакистанскиот премиер Наваз Шариф, по средбата со кинескиот премиер Ли Кечианг во Пекинг, изјави дека односите меѓу двете земји се посладки од мед, а пријателството повисоко од Хималаите и подлабоко од најдлабокото море во светот. Ова е прва посета во странство на Шариф откако неговата партија во мај победи на изборите во Пакистан. Пакистан и Кина имаат блиски дипломатски воени и економски врски.
XS
SM
MD
LG