Достапни линкови

logo-print

Британскиот парламент расправа за референдум за членството во ЕУ


Британскиот парламент се очекува денеска да дебатира за предлогот за одржување референдум за членството на Велика Британија во Европската Унија. Ова ќе биде второ читање на законот со кој е предвидено реферндумот да биде одржан во 2017-та. Британскиот премиер Дејвид Камерон го подржува одржувањето на референдумот и тој ќе биде спроведен доколку неговата Конзервативна партија победи на изборите во 2015-та. Конзервативците, но и други британци сметаат дека Европската Унија е преобемна и прескапа бирократска институција и е закана за британскиот суверенитет.
XS
SM
MD
LG