Достапни линкови

logo-print

Косовските Срби формираа парламент


Србите на Косово формираа сопствен парламент во знак на протест против одлуката на официјален Белград за признавање на владата во Приштина. Постапката на малцинството Срби во северот на Косово е спротивна на договорот кој го постигнаа Белград и Приштина со посредство на Европската унија, за нормализирање на односите меѓу двете земји. Лидерот на косовските Срби Славко Стевановиќ изјави дека формирањето на српскиот парламент е со цел да се демонстрира дека Косово се уште е дел од Србија.
XS
SM
MD
LG