Достапни линкови

logo-print

Синдикатите бараат повисоки плати за наставниците во Романија


Синдикалните организации во Романија побараа од владата да усвои закони со кои ќе се зголемат платите на просветните работници во земјата. Според проценките на синдикатот, романски учител просечно зема месечна плата колку што е платен учителот во Луксембург за четири часа. Романските наставници во средно училиште за час земаат 2 евра, додека нивните колеги во Луксембург примаат 85 евра за час. Наставниците во Луксембург се најплатени меѓу колегите во европските држави. Потоа следат наставниците во Данска со 57 евра, Германија со 54 евра, Англија - 48 евра, Белгија - 45 евра, Ирска - 44 евра, Холандија - 42 евра, Шкотска и Финска - 41 евро за час.
XS
SM
MD
LG