Достапни линкови

logo-print

Јанукович назначи нов министер за правда во Украина


од протестите против полицијата по случајот со силување

од протестите против полицијата по случајот со силување

Украинскиот претседател Виктор Јанукович потпиша наредба за замена на министерот за правда. Со претседателскиот декрет на министерската позиција се назначува Олена Лукаш на местото на Александар Лавринович, кој од неодамна беше избран за член на украинскиот врховен суд. Промената се случува во услови на негодување против судскиот систем поради силувањето на жена од страна на припадник на полициските сили минатата недела.
XS
SM
MD
LG