Достапни линкови

logo-print

Различни реакции за случувањата во Египет


Падот на исламистичкиот лидер Мухамед Морси во Египет предизвика различни реакции низ светот. Американскиот претседател Барак Обама вели дека е „длабоко загрижен“ за потегот на египетската армија, додавајки дека официјален Вашингтон очекува ситуацијата да ја разреши влада избрана на демократски начин. Шефот на Обединетите нации Бан Ки Мун повика на дијалог и воздржаност. Шефицата за надворешна политика на Европската унија Кетрин Ештон побара сите страни брзо да се навратат кон демократските процеси. Министерот за надворешни работи Гуидо Вестервиле смета дека случувањата се сериозно уназадување на демократијата.
XS
SM
MD
LG