Достапни линкови

logo-print

Во Египет ќе биде избран привремен лидер


Шефот на уставниот суд во Египет Адли Менсур денеска ќе положи заклетва како вршител на должноста претседател на Египет по синоќешното отстранување од власта на исламистичкиот претседател Мухамед Морси од страна на армијата. Ова го објави генерал Абдул Фатах ал-Сиси во телевизискиот говор синоќа. Египетската армија го суспендираше Уставот и ги објави чекорите што треба да доведат до нови претседателски избори.
Со тоа завршува претседателствувањето на Мохамед Морси, по неколкудневните протести на кои милиони Египќани ѝ се спротивставија на исламистичката влада на земјата.
XS
SM
MD
LG