Достапни линкови

logo-print

Кежаровски дневно добива само по 20 минути на свеж воздух


Приведениот новинар Томислав Кежаровски на народниот правобранител му се пожалил дека дневно има право по 20 минути да излегува на воздух, покрај законски дозволените два часа. Тој по судска одлука е во притвор поради напишан текст во кој наводно открил заштитен сведок. Покрај оствареното правото да купува дневни весници, Кежаровски ги добивал публикациите со еден ден задоцнување. Заменик – народниот правобранител Трипун Танушевски денеска се сретна со претставниците на Иницијативниот одбор на новинари за ослободување на кежаровски и им кажа дека притворениот колега е во добро здравје, пренесуваат македонските медиуми.
XS
SM
MD
LG