Достапни линкови

logo-print

Боливија оцени дека Моралес бил заложник


Боливија остро ги критикуваше европските земји откако на авионот со кој претседателот Ево Моралес се враќал од Москва, не му бил дозволен влез во францускиот и португалскиот воздушен простор поради сомневање дека во авионот е и Едвард Сноуден. Потпретседателот Алваро Гарсија Линера изјави во Ла Паз дека Моралес бил заложник на империјализмот и оти е јасно дека Соединетите Држави го наредиле неговото задржување. Авионот на Моралес бил принудно пренасочен во Виена, но се смета дека во него не е Сноуден.
XS
SM
MD
LG