Достапни линкови

Шефот на романската дипломатија во посета на Македонија


Титус Корлацеан

Титус Корлацеан

Во официјална посета на Република Македонија денеска ќе престојува шефот на дипломатијата на Романија Титус Корлацеан. Тој и неговиот домаќин, македонскиот министер за надворешни работи Никола Попоски, ќе разменат мислења за билатералните односи и економската соработка, за можностите за натамошен развој, како и за заедничка соработка во контекст на ЕУ, НАТО и на регионален план.
За време на посетата, се очекува министерот Корлацеан да биде примен од претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, како и од претседателот на Собранието Трајко Вељаноски.
XS
SM
MD
LG