Достапни линкови

logo-print

Казахстан превзема акции од продажбата на нафтено поле


Казахстанското Министерство за нафта и гас најави дека ќе го искористи правото за превземање акциите од продажбата на нафтеното поле Касхаган кое е во сопственост на американската компанија Коноко Филипс. Американската фирма првично планираше да ги продаде акциите на индијската компанија ОНГЦ Видеш но властите во Казахстан соопштија дека преферираат кинески партнер. Цената на акциите се проценува на 5 милијарди американски долари.
XS
SM
MD
LG