Достапни линкови

logo-print

Сноуден се предомисли за азилот во Русија


Поранешниот соработник на американските тајни служби Едвард Сноуден го повлекол барањето за азил во Русија. Портпарол на рускиот претседател изјави дека американецот го повлекол барањето откако слушнал за условите за одобрување. Владимир Путин рече американецот кој е во бегство е добредојден во Русија под услов „да ги прекине активностите кои им штетат на американските партнери“. Сноуден наводно испратил барања за азил до 15 држави. Соединетите американски држави го обвинуваат за шпионажа, откако 29 годишниот хакер ги разоткри американските програми за меѓународен надзор.
XS
SM
MD
LG