Достапни линкови

logo-print

Претседателот на Египет Морси не прифаќа ултиматуми


Протести на плоштадот Тахрир против египетскиот претседател Мохамед Морси

Протести на плоштадот Тахрир против египетскиот претседател Мохамед Морси

Претседателот на Египет Мохамед Морси изјави дека тој ќе се држи до својот план за помирување. Соопштението од неговиот кабинет следува по вчерашниот ултиматум на Армијата до владата Морси и опозицијата да најдат компромис во рок од 48 часа.
Доколку тоа не се случи, војската соопшти дека ќе преземе засега недефинирани мерки. Морси изјави дека таквите ултимативни барања предизвикуваат конфузија.
Главната опозициска партија Националниот ослободителен фронт ја отфрли можноста за разговори со Морси и изјави дека ќе се справи со генералот кој го издаде ултиматумот веднаш откако 48-часовниот краен рок ќе истече. Во меѓувреме, државната новинска агенција информираше дека и министерот за надворешни работи Мохамед Камел Амр поднел оставка.
Таа доаѓа откако милиони Египќани протестираат против владеењето на Морси.
Досега најмалку пет министри поднесоа оставка како последица на масовните протести во Египет.
XS
SM
MD
LG