Достапни линкови

logo-print

Посебен мобилен оператор за македонските Албанци


На македонскиот телекомуникациски пазар од следниот месец треба да почне со работа нов мобилен оператор „Албафон“. Ќе работи како виртуелен мобилен оператор, ќе ја користи мрежата и антените на ОНЕ. Префиксот за повикување ќе биде 073. Адриан Хоџа, извршен директор и претседател на Бордот на директори на „Албафон“, денеска на прес-конференција најави дека нивна таргет група, како четврт мобилен оператор, ќе бидат граѓаните во Македонија со албанско етничко потекло. „
XS
SM
MD
LG