Достапни линкови

logo-print

Оставки од четворица министри во Египет


Каиро денеска

Каиро денеска

Четворица членови на кабинетот на египетскиот претседател Мухамед Морси најавија оставки еден ден по масовните протести во земјата во кои загинаа 16 лица. Министрите на туризам, животна средина, правда и комуникации ги предадоа своите оставки до премиерот Хишам Кандил. Претходно, опозициски демонстранти го запалија штабот на владеачкото Муслиманско братство во Каиро. Критичарите го обвинуваат шефот на државата за неуспеси во справување со економски проблеми и за давање премногу моќ на исламистите.
XS
SM
MD
LG