Достапни линкови

logo-print

Камерон се сретна со претседателот на Казахстан


Британскиот премиер Дејвид Камерон

Британскиот премиер Дејвид Камерон

Британскиот премиер Дејвид Камерон се сретна со казахстанскиот претседател Нурсултан Назарбаев и други претставници на власта. Камерон е првиот британски премиер кој ја посетил земјата. Тој изјави дека главната цел на неговата посета била бизнис соработката, но дека од агендата не биле исклучени и човековите права.
Камерон се надева дека ќе успее да го убеди Казахстан да им дозволи на Британците да ја користат земјата како транзит зона при повлекувањето од Авганистан.
XS
SM
MD
LG