Достапни линкови

logo-print

САД ќе одговорат на обвинувањата за прислушкување на ЕУ


Вашингтон соопшти дека ќе одговори на обвинувањата за американските надзорни програми. Реакцијата доаѓа по наводите дека САД ги прислушкувале канцелариите на ЕУ.
Германското списание Дер Шпигел објави дека во таен документ обезбеден од страна на Едвард Сноуден, кој е обвинет за шпионажа имало индикации дека ЕУ била под надзор на американските тајни програми. Германското министерство за правда побара итно објаснување за случајот.
XS
SM
MD
LG