Достапни линкови

logo-print

Обама го посети затворот каде Мендела помина 18 години


Американскиот претседател Барак Обама

Американскиот претседател Барак Обама

Американскиот претседател Барак Обама и неговото семејство го посетија затворот на островот Робен, каде што херојот на анти-апартхејдот Нелсон Мендела помина 18 години од неговиот живот. Обама, неговата сопруга и двете ќерки го посетија и каменеломот каде што Мендела работел за време на неговото заробеништво. Нивен водач беше 83 годишниот Ахмед Кахрада, кој отслужувал казна во затворот во исто време со Мендела. Посетата беше дел од турнејата на Обама низ Африка.
XS
SM
MD
LG