Достапни линкови

logo-print

Германија бара објаснување од САД за наводите за шпионажа


Германското министерство за правда повика на итно објаснување од страна на Вашингтон за медиумските извештаи дека САД ги озвучиле канцелариите на ЕУ. Според нив, таквиот метод потсетувал на активностите меѓу непријателите за време на Студената војна.
Германското списание Дер Шпигел објави дека во таен документ наводно обезбеден од страна на Едвард Сноуден, кој е обвинет за шпионажа имало индикации дека ЕУ била под надзор на американските тајни програми. Според текстот, американската Национална агенција за безбедност ги озвучувала или на некој друг начин собирала информации од канцелариите на ЕУ во Брисел, Вашингтон и ОН.
XS
SM
MD
LG