Достапни линкови

logo-print

Кина со зголемени безбедносни мерки на северозападниот дел


Кинеските власти соопштија дека ги зголемиле безбедносните патроли поради терористичките групи кои предизвикаа немири во етнички поделената западна покраина Џингјанг. Кон почетокот на неделава 35 лица загинаа во судири со полицијата во неколку инциденти во регионот.
Станува збор за регион со 10 милиони жители, мнозинство од муслиманска вероисповед кои се жалат на рестрикции од централната власт за нивното културно изразување.
XS
SM
MD
LG