Достапни линкови

logo-print

Бајден побарал од Еквадор да не му дава азил на Сноуден


Претседателот на Еквадор Рафаел Кореа

Претседателот на Еквадор Рафаел Кореа

Претседателот на Еквадор Рафаел Кореа изјави дека американскиот потпретседател Џо Бајден побарал од неговата земја да го одбие барањето за азил на Едвард Сноуден, кој е обвинет за шпионажа. Кореа во петокот телефонски разговарал со Бајден за случајот.
Тој на Бајден му рекол дека Еквадор не може да процесуира барањето за азил на Сноуден, бидејќи се уште не пристигнал на нивна територија. Кореа порача дека ќе се консултира со САД пред да ја донесе одлуката, но дека Еквадор ќе одлучи дали ќе му даде азил на Сноуден.
XS
SM
MD
LG