Достапни линкови

logo-print

Протести во Египет за оставка на Морси


Последните протести во Египет за оставка на претседателот

Последните протести во Египет за оставка на претседателот

Илјадници жители на Египет се очекува да учествуваат на протестите низ целата земја на кои ќе се бара оставка од претседателот Мохамед Морси и нови избори. Војската предупреди дека е подготвена доколку е потребно да интервенира. На денешните протести се одбележува и една година од мандатот на Морси, кој е првиот демократски избран претседател во земјата. Организаторите на протестите соопштија дека собрале 22 илјади потписи за оставка на Морси.
XS
SM
MD
LG